طاقچه – قفسه ضد عفونی کننده اسطوخودوس استفاده

طاقچه – قفسه: ضد عفونی کننده اسطوخودوس استفاده نگهداری چگونه پوتین حل مسئله کشیده شدن نخ‌ها روی لباس طولانی کردن عمر لباس ها

به گزارش دنیای اقتصاد ؛مسوولان ارشد بخش مسکن در نشستی که به درخواست نمایندگان در کمیسیون عمران مجلس برگزار شد علت پرش قیمت مسکن، راهکارها و سیاست های دولت را ج

علت پرش قیمت مسکن

علت پرش قیمت مسکن

عبارات مهم : بازار

پرداخت تسهیلات ساخت هدفمند می شود

به گزارش دنیای اقتصاد ؛مسوولان ارشد بخش مسکن در نشستی که به درخواست نمایندگان در کمیسیون عمران مجلس برگزار شد علت پرش قیمت مسکن، راهکارها و سیاست های دولت را جهت کنترل بازار ملک شرح دادند. به گزارش «دنیای اقتصاد»، در این نشست که با حضور وزیر راه وشهرسازی و هیات همراه وی و همچنین نمایندگان کمیسیون عمران مجلس برگزار شد سه منشأ بیرونی ناآرامی های قیمتی اخیر در بازار معاملات ملک از سوی مسوولان بخش مسکن تشریح شد.

در این نشست اعلام شد، التهاب ایجاد شده است در بازار معاملات واحدهای مسکونی و نوسانات قیمتی ماه های اخیر، بیش از آنکه منشأ درونی ناشی از کم کاری دولت در این بخش داشته باشد عمدتا مربوط به تحولات بیرونی اثرگذار بر بازار ملک است؛«افزایش نقدینگی»، «تاثیرات روانی خروج آمریکا از برجام در اقتصاد کلان و بخش مسکن» و «شوک های هیجانی بازارهای ارز و سکه و انتقال این شوک ها به بازار مسکن» سه منشأ بیرونی تحولات اخیر بازار مسکن است که بیشترین اثر خود را بر سطح قیمت ها در معاملات املاک مسکونی طی ماه های اخیر نشان داده است.

علت پرش قیمت مسکن

روایت معاون مسکن وساختمان وزیر راه وشهرسازی از شرح نشست مسوولان بخش مسکن با نمایندگان مجلس نشان می دهد در آخر این نشست برداشت نمایندگان کمیسیون عمران از علت پرش قیمت مسکن در ماه های اخیر اصلاح شد.پیش تر این تصور از سوی بعضی نمایندگان وجود داشت که ناتوانی دولت در تدوین سیاست های حمایتی کارآمد و همچنین عدم قیمت گذاری در بازار ملک جهت کنترل بازار دو عامل اثرگذار در بروز التهابات قیمتی اخیر در بازار مسکن هست. طوری که در صورت موفقیت سیاست های دولت در بخش مسکن و تعیین سطح مجاز جهت نوسانات قیمتی در بازار ملک پرش ایجاد شده است در سطح قیمت مسکن ایجاد نمی شد.

حامد مظاهریان، معاون مسکن وساختمان وزیر راه وشهرسازی دیروز در کانال تلگرامی خود در تشریح شرح نشست دو روز پیش وزیر راه و شهرسازی و هیات همراه وی با نمایندگان کمیسیون عمران مجلس با اشاره به سرفصل های مورد بررسی و موارد مطرح شده است در این نشست اعلام کرد: علاوه بر تشریح دلایل و منشأ رشد محسوس قیمت مسکن در ماه های اخیر در این نشست مشترک، کارها صورت گرفته از سوی دولت جهت خروج بازار ملک از رکود طی چهار سال گذشته نیز تشریح شد؛ضمن آنکه در این نشست با تشریح سیاست های حمایتی دولت جهت کنترل بازار مسکن مقرر شد در کمیسیون خاص ای مواردی همچون اصلاح قانون پیش فروش ساختمان و تشویق سرمایه گذاران به ساخت واحدهای کوچک متراژ مطابق الگوی غالب تقاضا در بازار مسکن جهت رونق بخشی به بازار معاملات ملک بدون بروز عوارض تورمی، مورد بررسی قرار گیرد.

به گزارش دنیای اقتصاد ؛مسوولان ارشد بخش مسکن در نشستی که به درخواست نمایندگان در کمیسیون عمران مجلس برگزار شد علت پرش قیمت مسکن، راهکارها و سیاست های دولت را ج

گزارش ارائه شده است از سوی هیات همراه وزیر راه و شهرسازی نشان می دهد رشد نقدینگی طی سال های اخیر منجر به زیاد کردن استقبال سرمایه گذاران از بازارهای پول، طلا و ارز شد و همین عنوان کمترین میزان رشد سرمایه گذاری در بخش مسکن را رقم زد. این در حالی است که نوسانات اخیر ایجاد شده است در بازارهای اقتصادی و سرایت آن به بخش مسکن و همچنین تاثیر خروج آمریکا از برجام بر اقتصاد کلان و به تبع آن بخش مسکن، سه عامل مهمی هستند که منجر به پرش قیمت مسکن در ماه های اخیر شده است اند.

در بخش دیگری از این نشست مسوولان بخش مسکن همچنین با اشاره به «تاثیر جنس عرضه و عدم تطابق آن با تقاضای غالب در بازار مسکن»، این عنوان را از دیگر زمینه های موثر بر پرش قیمت در معاملات اخیر انجام شده است در بازار ملک اعلام کردند.

بر مبنای آنچه آخوندی و تیم همراه وی در حضور نمایندگان کمیسیون عمران مجلس شرح دادند، طی سال های گذشته تاکنون در حالی واحدهای مسکونی با مساحت بیش از ۱۰۰ مترمربع بیشترین عرضه به بازار ملک را در انحصار خود داشته اند که بیشترین سطح تقاضا در بازار معاملات مسکن مربوط به آپارتمان های با متراژ کمتر از ۹۰ مترمربع است که این عنوان بیانگر عدم تعادل بین نوع عرضه و جنس تقاضا در بازار معاملات مسکن هست. این در حالی است که هم اکنون ساختار جمعیتی در کشور به لحاظ بعد خانوار در حال متحول شدن است و موجی از تقاضای تازه مربوط به تقاضای خانوارهای تک نفره در بازار مسکن ایجاد شده است و در حال گسترش هست؛ این گروه از خانوارها هم اکنون متقاضی واحدهای مسکونی کوچک متراژ هستند و این تقاضا رو به زیاد کردن هست. براساس اعلام مراجع رسمی آماری، تعداد خانواده های تک نفره در حال زیاد کردن است که تقاضای این خانوارها در بازار مسکن عمدتا معطوف به واحدهای با مساحت کمتر از ۵۰ مترمربع است.

علت پرش قیمت مسکن

از سوی دیگر، در پی راه اندازی صندوق بعد انداز مسکن یکم و پرداخت ارزان ترین و مناسب ترین شکل تسهیلات خرید مسکن به متقاضیان منزل اولی، این گروه از خانوارها نیز که عمدتا زوج های جوان هستند متقاضی خرید آپارتمان های ارزان قیمت وکوچک متراژ محسوب می شوند. این گزارش حاکی است رشد تقاضا جهت خرید واحدهای مسکونی کوچک متراژ در کنار عدم تعادل بین نوع عرضه و جنس تقاضا در بازار ملک نیز از دیگر دلایلی است که منجر به پرش قیمت مسکن در ماه های اخیر شده است است.

براساس آمارهای اعلام شده است در این نشست روزانه حدود ۱۲۰۰ نفر در صندوق بعد انداز مسکن یکم عضویت می کنند. همچنین تاکنون بیش از ۴۴۰ هزار نفر در این صندوق سپرده گذاری کرده اند که به معنای ایجاد تقاضای قطعی جهت خرید آپارتمان های مصرفی کوچک متراژ یا میان متراژ به همین میزان است.

به گزارش دنیای اقتصاد ؛مسوولان ارشد بخش مسکن در نشستی که به درخواست نمایندگان در کمیسیون عمران مجلس برگزار شد علت پرش قیمت مسکن، راهکارها و سیاست های دولت را ج

آمارها نشان می دهد هم اکنون ۲۵ درصد واحدهای معامله شده است درتهران مساحتی کمتر از ۶۰ مترمربع دارند؛ ولی پروانه های صادر شده است جهت این واحدها یک درصد از کل واحدها است که نشان دهنده عدم تطابق نوع عرضه با جنس تقاضا در بازار ملک هست. همچنین میانگین متراژ واحدهای احداثی در پروانه ها به بیش از ۱۵۰ مترمربع رسیده که نه تنها در سال های اخیر به تناسب تغییرات ایجاد شده است در بعد خانوار و زیاد کردن نیاز به واحدهای کوچک متراژ و میان متراژ، کم کردن نداشته، بلکه افزیش پیدا کرده هست؛ درحالی که ۵۰ درصد معاملات در پایتخت کشور عزیزمان ایران مربوط به واحدهای زیر ۵۰ مترمربع است که این میزان با نیاز بازار تناسب ندارد. از سوی دیگر، در کشور ۲ میلیون و ۶۰۰ هزارواحد مسکونی خالی از سکنه وجود دارد که البته این میزان غیر از تعداد منزل های دوم هست. از طرفی، تعداد اجاره نشین ها زیاد کردن پیدا کرده و به ۶۱ درصد کل خانوارها رسیده است.

دیروز همزمان منشتر شدن این گزارش، بانک عامل بخش مسکن همچنین اعلام کرد: در امسال سیاست های حمایتی بخش مسکن به صورت هدفمند دنبال می شود؛به این معنا که سیاست ها به سمتی هدایت خواهد شد که مشوق ها و تسهیلات مورد نیاز جهت ساخت واحدهای مسکونی با اولویت پاسخ به تقاضای غالب در بازار مسکن یعنی ساخت واحدهای کوچک متراژ و میان متراژ پرداخت شود؛ بر این اساس از ابتدای امسال درحالی که منابع بانکی جهت پرداخت تسهیلات بدون سپرده ساخت مسکن محدود هست؛ ولی ساخت وسازهای با متراژ کمتر از ۱۰۰ مترمربع در اولویت دریافت وام بدون سپرده قرار گرفته اند و قیمت سود ساخت وسازهای مطابق با الگوی مصرف یک واحد درصد کمتر از سایر ساخت وسازهاست. این در حالی است که بناست در گام بعدی طول دوره بازپرداخت تسهیلات جهت ساخت وسازهای مطابق با الگوی تقاضا در بازار ملک نسبت به سایر ساخت و سازها نیز زیاد کردن یابد. علاوه بر این در جهت حمایت از متقاضیان مصرفی بازار مسکن، در سه ماه اول امسال ۹۵ هزار فقره تسهیلات خرید مسکن پرداخت شده است است که از لحاظ تعداد ۶۶ درصد و از نظر مبلغ ۷۴ درصد رشد را در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، نشان می دهد. در حوزه ساخت نیز تسهیلات پرداختی طی ۳ ماه اول امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل(سه ماهه اول سال ۹۶) معادل ۵۰ درصد و تسهیلات جعاله(تعمیرات مسکن که همزمان با تسهیلات خرید مسکن به متقاضیان پرداخت می شود) نیز ۱۰۵ درصد زیاد کردن داشته است.

علت پرش قیمت مسکن

واژه های کلیدی: بازار | تسهیلات | نمایندگان مجلس | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz