طاقچه – قفسه ضد عفونی کننده اسطوخودوس استفاده

طاقچه – قفسه: ضد عفونی کننده اسطوخودوس استفاده نگهداری چگونه پوتین حل مسئله کشیده شدن نخ‌ها روی لباس طولانی کردن عمر لباس ها

گت بلاگز وب‌گردی ماده‌ای که به دردسر جراحان خاتمه می‌دهد

محققان موفق به تولید یک ماده حل شونده و بدون ضرر شدند که می‌توان از آن در عمل جراحی و به هنگام بخیه زدن برش‌های محل جراحی به منظور منقبض کردن اندام‌های مجاور استفاده کرد.

ماده‌ای که به دردسر جراحان خاتمه می‌دهد

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان؛ به نقل از گیزمگ، هنگامیکه یک جراح یک برش در دیواره شکم بیمار را بخیه می‌زند، دستگاهی به نام رترکتور یا منقبض کننده‌(Retractor) را در آن وارد کرده که روده را به سمت پایین نگه داشته و آن را از برابر مسیر کار خود کنار می‌زند.

رترکتورها یا منقبض کننده‌ها(Retractor) ابزار آلاتی هستند که دارای دو نوع دستی و خودکار بوده و جراح با کمک این وسایل می‌تواند در ناحیه عمل، از اکسپوز یا دیدکافی برخوردار باشد. این ابزارهای فولادی با داشتن تیغه خمیده و قلاب مانند که زاویه‌های متفاوتی نیز دارد، بافت‌های سطحی یا عمقی را به اطراف می‌فشارد و به عبارتی باعث انقباض بافتی می‌گردد.

این ابزار اندام‌ها را از سوراخ شدن به وسیله ادوات جراحی ایمن نگه داشته و همچنین از خارج شدن از ناحیه برش و ایجاد فتق جلوگیری می‌کند. متاسفانه رترکتور باید قبل از اینکه برش به طور کامل دوخته شود، از آن خارج شود که این کار احتمال ایجاد سوراخ در روده و فتق را زیاد کردن می‌دهد. لیکن هنوز قسمت‌هایی از این برش وجود داشته که به طور کامل بخیه نشده‌اند.

ماده‌ای که به دردسر جراحان خاتمه می‌دهد

به همین علت محققان یک ماده نگهدارنده تازه را ایجاد کرده‌اند که می‌تواند در حفره شکم باقی بماند و بدون آسیب رساندن به اندام داخلی، جذب شود.

دکتر جیسون اسپکتور، جراح پلاستیک در مرکز پزشکی پرسبیترین نیویورک و مرکز پزشکی ویل کرنل، بعد از انجام عمل‌های ترمیمی مکرر فتق در بیماران، نیازمند ماده ای بود که این مسئله را حل کند. به همین علت او همکاری خود را با دکتر دیوید پاتنم، استاد دانشکده مهندسی پزشکی در دانشگاه کرنل شروع کرد.

آنها موفق به توسعه ماده‌ای(در قالب یک صفحه صاف)شدند که انعطاف پذیری مورد نیاز را جهت عبور از برش جراحی داشت و از طرفی به قدری محکم بود که از اندام‌ها در برابر پارگی جلوگیری می‌کرد.

این ماده غیر سمی از پلی اتیلن گلیکول ساخته شده است است که یک ترکیب شیمیایی است که در محصولاتی مانند ملین‌ها(مسهل‌ها) و دی هیدروکسی استون(DHA)، یک فرآورده جانبی است که از تجزیه گلوکز در بدن ایجاد می‌شود. پلی اتیلن گلیکول باعث انعطاف پذیری مواد می‌شود، در حالی که DHA باعث زیاد کردن قدرت آنها می شود. علاوه بر این، هر دو ترکیب در هنگام برخورد با مایعات(مانند آنهایی که در بدن یافت می شوند) حل خواهند شد.

محققان موفق به تولید یک ماده حل شونده و بدون ضرر شدند که می‌توان از آن در عمل جراحی و به هنگام بخیه زدن برش‌های محل جراحی به منظور منقبض کردن اندام‌های مجاور استفاده کرد.

محققان این پژوهش با موفقیت توانستند این ماده را بر روی موش‌ها آزمایش کنند و امیدوارانه به دنبال انجام آزمایشات بالینی بر روی انسان‌ها هستند.

مقاله این پژوهش اخیرا در مجله Acta Biomaterialia انتشار یافته است.

منبع:ایسنا

انتهای پیام/

ماده‌ای که به دردسر جراحان خاتمه می‌دهد

ماده ای که به دردسر جراحان خاتمه می دهد

واژه های کلیدی: جلوگیری | پزشکی | جراحی | اندام | محققان | جراحان | تولید ماده حل شونده | بخیه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz